تکنولوژی ساخت ، نحوه مونتاژ ، طول عمر و انواع LED – تعریف پیکسل

///تکنولوژی ساخت ، نحوه مونتاژ ، طول عمر و انواع LED – تعریف پیکسل

 LED :Light Emitted Diode نیمه هادی نورانی است که کوچکترین بخش یک نمایشگر را تشکیل می دهد، این نیمه هادی ها به خاطر مصرف کم، شدت روشنایی بالا، قیمت مناسب و طول عمر طولانی امکان پیاده سازی یک نمایشگر با ابعاد بسیار بزرگ را توجیه پذیر می کند. توان مصرفی هر ال ای دی بین ۳ تا ۵ میلی آمپر می باشد و از نظر اندازه، شکل هندسی و نحوه مونتاژ و… دارای انواع مختلف می باشند. عبور جریان الکتریسیته در این نیمه هادی باعث انتشار نور می شود. میزان انتشار نور به سه عامل اصلی وابسته است :

  • تعداد الکترون هایی که بین آند و کاتد در جریان می باشد.
  • نور قابل دید منتشر شده که می تواند قرمز، سبز، آبی، سفید، زرد، صورتی، … باشد.
  • تکنولوژی ساخت

انواع  LED از نظر شکل هندسی و نحوه مونتاژ بر روی برد:

ال ای دی ها از نظر نحوه مونتاژ دو نوع می باشند:  SMD و PTH

SMD : Surface Mounting Device قطعات بسیار کوچک (مینیاتوری) الکترونیکی هستند که روی سطح برد الکترونیکی مونتاژ می شوند بدون آن که از سطح برد عبور کنند برخلاف قطعات PTH  : Plating Through Holes که تکنولوژی ساخت قدیمی تری دارند و قطعات درون سوراخ های برد مونتاژ می شوند.

تکنولوژی ساخت ال ای دی های SMD این امکان را ایجاد کرده تا علاوه بر کوچکی سایز،  سه ال ای دی با رنگ های مختلف  درون یک پوشش قرار داده شود. مشاهده همزمان سه رنگ  ( قرمز، سبز و آبی ) با ابعاد کوچک این امکان را فراهم می کند تا گام بین پیکسل ها کمتر و در نتیجه وضوح تصویر افزایش یابد.

اما در حال حاضر شدت درخشندگی ال ای دی های SMD  از  PTH پایین تر است و درخشندگی بالایی در مقابل نور خورشید ندارند بنابراین برای محیط بیرون مناسب نیستند.

در حال حاضر  ال ای دی های SMD برای فضای داخل و   PTH هم برای فضای داخل و هم فضای بیرون مورد استفاده قرار می گیرد.

از نظر شکل هندسی ال ای دی های PTH انواع مختلف دارند که در نمایشگر های LED افقط از نوع بیضوی (Oval) آن استفاده می شود تا فاصله بین ال ای دی های همجوار در قطر کوچک بیضی کمتر و در نتیجه تراکم نوری پیکسل تشکیل شده نیز افزایش پیدا کند.

تضمین طول عمر LED تا ۱۰۰،۰۰۰   ساعت ( بیش از ۱۱ سال ) :

برای تضمین طول عمر ال ای دی تا ۱۰۰،۰۰۰  ساعت ، تولید کنند گان باید دو شرایط اصلی را رعایت کنند : دمای داخلی و توان . مقادیر این اندازه گیری برای انواع مختلف ال ای دی متفاوت است ولی برای داشتن یک مقایسه محدود می توان گفت :

  • دمای داخلی ال ای دی باید زیر ۱۲۰o c باشد ( در دمای محیطی ۲۵o c )
  • جریان ال ای دی باید زیر ۲۵ میلی آمپر باشد.

اگر این دو شرط فراهم باشد تولید کنند گان می توانند تضمین کنند که بعد از ۱۰۰،۰۰۰  ساعت ( که حدود ۱۱ سال به طور مداوم روشن ) نور ال ای دی ابه ۵۰% مقدار اولیه خود کاهش خواهد یافت .

پیکسل :

پیکسل تعداد نقاط نورانی در هر نمایشگر می باشد . در نمایشگر های تک رنگ هر پیکسل شامل یک ال ای دی می باشد در حالیکه در برخی از نمایشگر ها با ابعاد بسیار بزرگ هر پیکسل می تواند از ۲۰ تا ۳۶  ال ای دی تشکیل شود

 

توسط | ۱۳۹۶/۷/۳ ۱۰:۱۰:۵۶ ۱۳۹۶/۰۶/۱۲|ساختار نمایشگر دسته بندی ها|برچسب ها: , |

در باره نویسنده :

ثبت ديدگاه

شش + 4 =